Silážování se sběracím vozem se ukázalo být jako efektivní a ekonomičtější volba díky úsporám paliva, práce a času.
Pro malou farmu bylo silážování a další práce vždy rodinnou záležitostí. V minulém roce si kvůli úsporám času a peněz pořídila rodina pana Palfreymana sběrací vůz Strautmann Zelon namísto řezačky a vozů.
Rodinná farma vlastní 100 ks Holštýnského skotu s průměrným výnosem 9 500 kg mléka na krávu za rok. „Krávy jsou ustájeny co nejdéle ve venkovních výbězích, ideálně od května až do listopadu. Během tohoto období mají krávy přístup ke smíšené krmné dávce“.
Silážovací tým
Rodina si na siláže nikdy nenajímala službaře. „Vždycky jsem posekal a shrnul trávu do řádků, a potom jsme šli pracovat tři. Já jezdil s řezačkou a k řezačce přijížděli syn a manželka se dvěma odvozy. Celý proces zabíral více času, protože jsme vše dělali sami“.
Méně práce
Po silážování v roce 2018 se majitel rozhodl, že je čas na změnu. „Moje manželka začala mít problémy s koleny a neustálé vystupování a nastupování do traktoru pro ni nebylo dobré“. Majitel proto hledal alternativní řešení, které by zároveň umožňovalo zachování provozování farmy v rodinných kruzích.
Napadlo ho využít sběrací vůz. Spočítal si, že jeho užívání by mohlo nejen ušetřit manželčino zdraví, ale také snížit mnoho nákladů. „Chtěli jsme sběrací vůz, který je velký, ale zároveň snadno ovladatelný díky otočné nápravě, protože máme hodně malých polí a snadná ovladatelnost je pro nás velmi důležitá“.
Majitel se rozhodl pořídit sběrací vůz Strautmann Zelon CFS 2901, který odpovídal všem jeho požadavkům. Jeho 32 oboustranných nožů zajišťuje délku řezanky 44 milimetrů.
Sezona 2019
Silážovací sezona 2019 nezačala úplně podle plánu. „Jarní počasí přišlo o něco dříve, a tak jsme dobytek na pastvu vyhnali také dříve. No a jelikož je sběrací vůz delší než naše předchozí vozy, museli jsme mu přizpůsobit i vjezdy na farmě, protože už předtím byly vjezdy velmi úzké. A navíc v den, kdy jsme se rozhodli jít sekat, začalo pršet, no a další 3 týdny pršet nepřestalo“.
Nakonec se ale silážování podařilo. Díky sběracímu vozu se farmě podařilo ušetřit přibližně 30 % nákladů na palivo.
Delší řezanka
Po začátku zkrmování siláže z delší řezanky na farmě zjistili, že obsah tuků v mléce se zvýšil na 4,25 %, což znamenalo, že dostali příplatky za kvalitu. „Délka řezanky je konzistentnější, je sice delší, což znamená, že je nutné siláž delší dobu udusávat, ale jelikož vozíme pouze s jedním vozem, nevidíme v tom žádný problém“.
„Normálně nám silážování zabralo přibližně 5 dní, ale při výměně řezačky za sběrací vůz jsme schopni silážování stihnout za necelé 4 dny, a navíc s méně lidmi. Také jsme ušetřili mnoho peněz za palivo. Zároveň nám celý proces přišel méně stresující“, říká závěrem majitel rodinné farmy Neville Palfreyman.
Naši nabídku sběracích vozů najdete zde.
Zdroj: British Dairying
Další zajímavé články: