autor:
vomela
publikováno:
15.6.2020

Nákup nového sběracího vozu přinesl mnoho výhod

Strautmann Zelon – sběrací vůz na krátkou řezanku

Silážování se sběracím vozem se ukázalo být jako efektivní a ekonomičtější volba díky úsporám paliva, práce a času.

Pro malou farmu bylo silážování a další práce vždy rodinnou záležitostí. V minulém roce si kvůli úsporám času a peněz pořídila rodina pana Palfreymana sběrací vůz Strautmann Zelon namísto řezačky a vozů.

Rodinná farma vlastní 100 ks Holštýnského skotu s průměrným výnosem 9 500 kg mléka na krávu za rok. „Krávy jsou ustájeny co nejdéle ve venkovních výbězích, ideálně od května až do listopadu. Během tohoto období mají krávy přístup ke smíšené krmné dávce“.

Silážovací tým

Rodina si na siláže nikdy nenajímala službaře. „Vždycky jsem posekal a shrnul trávu do řádků, a potom jsme šli pracovat tři. Já jezdil s řezačkou a k řezačce přijížděli syn a manželka se dvěma odvozy. Celý proces zabíral více času, protože jsme vše dělali sami“.

Méně práce

Po silážování v roce 2018 se majitel rozhodl, že je čas na změnu. „Moje manželka začala mít problémy s koleny a neustálé vystupování a nastupování do traktoru pro ni nebylo dobré“. Majitel proto hledal alternativní řešení, které by zároveň umožňovalo zachování provozování farmy v rodinných kruzích.

Napadlo ho využít sběrací vůz. Spočítal si, že jeho užívání by mohlo nejen ušetřit manželčino zdraví, ale také snížit mnoho nákladů. „Chtěli jsme sběrací vůz, který je velký, ale zároveň snadno ovladatelný díky otočné nápravě, protože máme hodně malých polí a snadná ovladatelnost je pro nás velmi důležitá“.

Majitel se rozhodl pořídit sběrací vůz Strautmann Zelon CFS 2901, který odpovídal všem jeho požadavkům. Jeho 32 oboustranných nožů zajišťuje délku řezanky 44 milimetrů.

Sezona 2019

Silážovací sezona 2019 nezačala úplně podle plánu. „Jarní počasí přišlo o něco dříve, a tak jsme dobytek na pastvu vyhnali také dříve. No a jelikož je sběrací vůz delší než naše předchozí vozy, museli jsme mu přizpůsobit i vjezdy na farmě, protože už předtím byly vjezdy velmi úzké. A navíc v den, kdy jsme se rozhodli jít sekat, začalo pršet, no a další 3 týdny pršet nepřestalo“.

Nakonec se ale silážování podařilo. Díky sběracímu vozu se farmě podařilo ušetřit přibližně 30 % nákladů na palivo.

Delší řezanka

Po začátku zkrmování siláže z delší řezanky na farmě zjistili, že obsah tuků v mléce se zvýšil na 4,25 %, což znamenalo, že dostali příplatky za kvalitu. „Délka řezanky je konzistentnější, je sice delší, což znamená, že je nutné siláž delší dobu udusávat, ale jelikož vozíme pouze s jedním vozem, nevidíme v tom žádný problém“.

„Normálně nám silážování zabralo přibližně 5 dní, ale při výměně řezačky za sběrací vůz jsme schopni silážování stihnout za necelé 4 dny, a navíc s méně lidmi. Také jsme ušetřili mnoho peněz za palivo. Zároveň nám celý proces přišel méně stresující“, říká závěrem majitel rodinné farmy Neville Palfreyman.

Naši nabídku sběracích vozů najdete zde.

Zdroj: British Dairying

Další zajímavé články:

Rozmetadlo Strautmann TS - výkonné a robustné
Strautmann TS - rozmetadlo s nízkou ložnou plochou. Predstavujeme Vám rozmetadlo hnoja od renomovaného nemeckého výrobcu poľnohospodárskej techniky...

Pokračování zde.

Strautmann Aperion – nekonečné možnosti
Aperion od firmy Strautmann z řeckého slova „apeiros“, které znamená „nekonečný“ – nekonečný jako dopravník ve voze Strautmann a nekonečný jako možnosti, které vůz Aperion nabízí...

Pokračování zde.


Prémiová technika Strautmann s tradicí
Strautmann je rodinná firma ze severního Německa. Její zakladatel Bernhard Johannes Strautmann se narodil v roce 1885, vyučil se kovářem, a v roce 1912 převzal od svých rodičů kovárnu...

Pokračování zde.
 

Video 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko