autor:
Václav Štursa ml.
publikováno:
14.10.2018

Nejvýkonnější sklízecí řezačka světa

Světová premiéra pro nový BiG X 1180

S novým top modelem rozšiřuje Krone svoji konstrukční řadu BiG X 680, 780, 880 a zvýrazňuje tím svoje kompetence výrobce sklízecích řezaček, které disponují dlouholetými zkušenostmi v kategorii vyšší výkonové třídy. Zvýšení výkonu motoru směřuje ke značce Liebherr s motorem V12 o zdvihovém objemu 24,24 l a výkonem přes 850 kW (1156 PS).

Krone tak aktuálně nabízí nejvýkonnější sklízecí řezačku světa s osvědčenou koncepcí motoru. Tato koncepce nabízí intervaly údržby pro oleje, filtry a ventily, každých 1000 motohodin. Všechny BiG X této modelové řady samozřejmě splňují (pouze s následnou úpravou výfukových spalin SCR) emisní normu stupně V popř. Tier 4f. Samozřejmostí u BiG X 1180 je také Lift kabina.

OptiMaxx: Nůžkový efekt díky šikmě tvarovaným zubům
U válcových drtičů zrn sází Krone na inovace a ještě větší výkon. U nového drtiče zrn OptiMaxx 250 jsou zuby nakloněny o 5 stupňů. Díky tomuto šikmému tvarování zubů a z něj vyplývajícího nůžkového efektu dojde nejen k intenzivnímu zpracování v podélném směru, ale současně také k příkladné úpravě ve směru příčném. Nové válcové drtiče zrn o průměru 250 mm nabízí Krone v provedení se 105/123 zuby, popř. 123/144. Typ 105/123 je vhodný pro střední až dlouhé délky řezanky. Válcový drtič zrn 123/144 se doporučuje v krátkých až středních délkách řezanky. Standardní rozdíl otáček mezi válci je 30%. Na přání je možná varianta s rozdílem 40 popř. 50%.

OptiMaxx 305: Největší průměr válců na trhu
Protože vyšší výkony motoru a hodinová výkonnost nového top modelu BiG X 1180 kladou vyšší nároky na drtič zrn, zvětšila firma Krone průměr válců. Pro BiG X 1180 nabízí exkluzivně i válcový drtič zrn s průměrem válců 305 mm (OptiMaxx 305) a šikmě tvarovanými zuby. Díky jedinečnému nůžkovému efektu, větší třecí ploše a větší obvodové rychlosti válců přesvědčí OptiMaxx 305 příkladným příjmem materiálu a intenzivním zpracováním i při větších délkách řezanky. Proporcionálně k průměru přizpůsobila Krone i počet zubů na obvodu válce. Oba OptiMaxx 305 jsou podle oblasti nasazení osazeny odpovídajícím počtem zubů: 125/150 zubů pro střední až dlouhé řezanky nebo alternativně 150/175 zubů pro krátké až střední délky řezanky. Rozdíl otáček těchto speciálních válců je v základu 30%, na přání je možných 40 popř. 50%. Také manipulací přesvědčí nová koncepce válcového drtiče zrn. Nově navržená skříň, která byla přizpůsobena vyšší průchodnosti materiálu, nabízí snadnou údržbu a servis. Nyní lze snadno a jednoduše provádět výměnu ložisek, válců, ale také výměnu řemenic (pro změnu rozdílu otáček z 30 až na 50 %), snadné čištění lze provádět díky velkým otvorům.

Další praktickou vlastností je měření teploty ložisek drtiče zrn. Tento důležitý kontrolní nástroj umožňuje řidiči kontrolu nad teplotou ložisek přímo v terminálu a díky tomu nabízí nejvyšší bezpečnost provozu.

Další plusový bod mají oba válcové drtiče zrn OptiMaxx 250 a OptiMaxx305 v tom, že jsou vybaveny velkými a silnými pružinami, které zajišťují velkou silou konstantní přítlak válců, na zpracovávanou hmotu. Výsledkem je intenzivní narušení zrn a zpracování řezanky všech délek.

Automatické nastavování protiostří
Na přání je možné pro modelovou řadu BiG X 680, 780, 880 a 1180 dodat i automatické nastavení protiostří. Díky tomu může řidič komfortně a přímo z kabiny, během pár sekund automaticky seřídit protiostří. Samozřejmostí je také manuální nastavení protiostří pomocí známého externího ovládání.

EasyLoad: automatické plnění odvozních prostředků od KRONE
Pomocí kamery, která je založena na 3D analýze obrazu, může být díky EasyLoad pohodlně naplněn každý odvozní prostředek, souběžně jedoucí vedle sklízecí řezačky. Výmetná roura se ovládá plně automaticky (klapka nahoru/dolů, otáčení výmetné roury doleva/doprava). Řidič může nastavit různé strategie plnění odvozního prostředku, např. odpředu dozadu. Je možné naprogramovat také stupeň naplnění a místo dopadu řezanky do vozu. To enormně ulehčí práci řidiče v náročné sklizňové sezóně a ten je může pohodlně sledovat v kabině na terminálu.
Do budoucna bude možné automaticky plnit odvozní prostředek jedoucí za sklízecí řezačkou, např. při prosekávání porostu. Tato funkce se aktuálně testuje a později bude běžně dostupná (možnost dovybavení).

Včetně měření vlhkosti a analýzy obsahu látek s AgriNIR online
Volitelný snímač AgriNIR online získává přesná data o vlhkosti sklízené hmoty, ale také o jejím složení. Snímač je vyráběn dlouholetým a zkušeným výrobcem Dynamica Generale a měří následující údaje: obsah sušiny, škrobových látek, hodnoty bílkovin, obsah popelovin, surového tuku, acidodetergentní látky (ADF), neutrálně detergentní vlákninu (NDF). Údaje jsou shromažďovány v terminálu Krone a jsou přiřazovány k odpovídající ploše. Další zpracování těchto informací je možné v mnoha softwarových aplikacích.

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko