autor:
Editor
publikováno:
23.3.2021

Päť typov ovládania rozmetadiel STRAUTMANN

Rozhodnite sa pre správne ovládanie Vášho rozmetadla

Vyberiete si rozmetadlo STRAUTMANN podľa vašich potrieb. Zvolíte si typ, objem, rozmetaciu jednotku, druh nápravy a máte rozmetadlo. Druhá, podstatná časť na zváženie pri rozhodovaní je výber správneho ovládania Vášho rozmetadla Strautmann.

Rozoberme si technológiu ovládania rozmetadiel Srautmann od najjednoduchšej verzie až po profesionálne ovládanie.

Pri výbere je dôležité dbať na niekoľko aspektov, ktoré Vám priblížim v nasledujúcom rozdelení.

Možnosť výberu máme z 5 typov ovládania:
1.    Priame pripojenie ovládania pomocou Hydraulických hadíc (model CS )
2.    E-CONTROL LIGHT + priame pripojenie ovládania pomocou Hydraulických hadíc
3.    E-CONTROL (ELEKTROHYDRAULICKÉ OVLÁDANIE)
4.    ISOBUS S TERMINÁLOM SMART 570
5.    ISOBUS S TERMINÁLOM TOUCH 800

1. Priame pripojenie ovládania pomocou hydraulických hadíc (model CS)
Ide o základné pripojenie rozmetadla (model CS) k hydraulickým okruhom traktora a ovládajú sa základné funkcie ako pohon podlahy a rozmetacia jednotka pomocou ovládania hydrauliky z kabíny.

2. E-CONTROL LIGHT
Najjednoduchší spôsob ovládania rozmetadiel STRAUTMANN s priamym pripojením na hydraulické okruhy traktora min. potrebné 2 okruhy

Všetky funkcie rozmetadla sú ovládané pomocou hydraulických okruhov traktora. Súčasť E-control light ovládania je malá ovládacia jednotka, ktorá umožňuje pohodlné elektrohydraulické ovládanie nasledujúcich funkcií:

- Zapnutie a vypnutie pracovných svetiel
- Spustenie a zastavenie podlahového dopravníka
- Nastavenie rýchlosti podlahového dopravníka

Súčasťou E-control light je i kontrolná LED dióda zapnutia a vypnutia napájania a druhá krabička s LED diódou, ktorá sníma rýchlosť rozmetacieho ústrojenstva.

Pokiaľ je rýchlosť rozmetacieho ústrojenstva príliš nízka, vodič je upozornený zvukovým a vizuálnym signálom. Následne sa podlahový dopravník automaticky zastaví.

Snímač rýchlosti je možné kedykoľvek deaktivovať pomocou funkcie „čistenie“ pri čistení rozmetadla, alebo v prípade poruchy snímača rýchlosti.

Je tu možnosť spustenia spätného chodu podlahového dopravníka obrátením prietoku oleja v rozvádzači traktora, ale nie je tu možnosť funkcie ochrany proti neúmyselnému spusteniu. Ovládanie E-control light je možné objednať na všetky rozmetadlá STRAUTMANN okrem modelu CS.

V budúcnosti bude E-CONTROL LIGHT predstavovať štandardné vybavenie modelov rozmetadiel rady VS a PS.

3. E-CONTROL
Tretie ovládanie v poradí je už bez priameho pripojenia na hydraulický okruh traktora, všetko sa ovláda cez E-CONTROL jednotku (ELEKTRO HYDRAULICKÉ OVLÁDANIE)

E-control nahradzuje predchádzajúce priame pripojenie k traktoru komfortnou a hlavne jednoduchou ovládacou jednotkou v kabíne traktora. Pripojuje sa iba jeden hydraulický okruh na pracovnú hydrauliku traktora a to na zdvíhanie nápravy.

Súčasťou ovládania je aj snímač rýchlosti rozmetacej jednotky. Pokiaľ je rýchlosť rozmetacej jednotky príliš nízka, vodič je upozornený zvukovým a vizuálnym signálom a podlahový dopravník sa automaticky zastaví.

Firma Strautman neustále inovuje svoje ovládacie jednotky, čoho dôkazom je nový ovládací systém elektrohydraulického ovládania E-Control, ktorý je jednoduchší a hlavne pri závade nepotrebujete meniť celý panel, stačí vymeniť iba komponent, ktorý je vadný.

E-CONTROL


4. ISOBUS S TERMINÁLOM SMART 570
V neposlednom rade prichádza nový ISOBUS ovládanie s terminálom SMART 570

V roku 2019 na Agritechnike v Hannoveri Strautmann predstavil novú generáciu ovládacích prvkov ISOBUS pre univerzálne rozmetadlá. Toto jednoduché a logicky štruktúrované riadenie zaisťuje maximálnu presnosť pri rozmetávaní najrôznejších posypových materiálov.

Softvér v termináloch SMART 570 je rozdelený do troch pracovných režimov „nakládka - cestná premávka - vykládka“. Vďaka tomu je operácia jednoduchá a jasná. Požadované rozmetacie množstvo viete dosiahnuť manuálne, v závislosti na objeme alebo hmotnosti.

Funkcia dynamického váženia je novou funkciou. Riadiaci systém trvale zaznamenáva zmenu hmotnosti počas rozmetania a porovnáva ju s požadovaným vykladaným množstvom. Dávka sa tak dosiahne za akýchkoľvek podmienok. Funkcia dynamického váženia umožňuje maximálnu presnosť pri vykladaní a hnojení podľa potreby, a hlavne v prípade nehomogénnych rozmetávaných materiálov.

 

5. ISOBUS S TERMINÁLOM TOUCH 800

Posledným ovládaním je ISOBUS s terminálom TOUCH 800 pre maximálne jednoduché použitie s najvyššou úrovňou presnosti pri rozmetávaní. Má 8-palcovú dotykovú obrazovku a dodáva sa spolu s multifunkčným joystickom. K nemu je možné ľubovoľne priradiť tlačidlá, čo umožňuje vodičovi individuálne ovládanie.

Terminál má radič úloh, takže aplikačnú dávku je možné ovládať vo vzťahu k polohe a oblasti prostredníctvom aplikačnej mapy. V súvislosti s dynamickým vážením je schopný dokumentovať aj skutočne rozmetané množstvo pre konkrétnu oblasť.

To znamená, že rozmetadlo je možné bez obmedzenia použiť na presné obrábanie.

 

 

Doplňující informací o strojích zde: STRAUTMANN VS | BISO navigátor

Pro více informací kontaktujte svého prodejce BISO Schrattenecker


Další zajímavé články:

Rozmetadlo Strautmann TS - výkonné a robustné
Strautmann TS - rozmetadlo s nízkou ložnou plochou. Predstavujeme Vám rozmetadlo hnoja od renomovaného nemeckého výrobcu poľnohospodárskej techniky...

Pokračování zde.


Senážní vozy s precizním řezem Strautmann GigaVitasse
Použití senážních vozů doznalo v naší republice značného rozmachu a mezi známé značky patří i firma Strautmann. A protože český trend razí používání těch nejvýkonnějších senážních vozů, budeme...

Pokračování zde.

Strautmann Verti-Mix – nová generácia
Dosluhuje vám Váš krmný voz? Plánujete alebo potrebujete nový? Rozširujete sa a potrebujete viac kŕmiť? Máme pre Vás spoľahlivú, kvalitnú a rokmi osvedčenú techniku od firmy Strautmann...

Pokračování zde.

 

Video 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko