V súčasnej dobe sa každým rokom sprísňujú požiadavky na chemickú ochranu plodín. Je čoraz náročnejšie spĺňať normy pri chemickej ochrane a zachovať si dostatočnú kvalitu a kvantitu úrody, keďže sa obmedzuje alebo zakazuje používanie mnohých účinných látok. Toto nás viedlo k tomu, aby sme Vám predstavili technológiu, ktorá môže výrazne uľahčiť podmienky pestovania vinnej révy.
Hlavné výhody technológie UV Boosting:
Ako vznikla technológia UV Boosting?
Technológiu UV Boosting vynašiel tím zložený zo študentov a profesorov na univerzite v meste Avignon na juhu Francúzska. Následne po mnohých vypracovaných štúdiách a testoch uviedli túto technológiu na trh. Dneska už UV Boosting využíva mnoho významných pestovateľov vinnej révy vo Francúzskuzu, v Taliansku, v Španielsku alebo aj v Čile. Najvýznamnejšími pestovateľmi, ktorí využívajú technológiu UV Boosting sú napríklad Château Smith Haut Lafitte v meste Bordeaux, spoločnosť Ornellaia v Talianskom regióne Toskánsko, spoločnosť Concha y Toro z Čile (jedna z 3 najväčších pestovateľov vinnej révy v Čile) alebo aj spoločnosť Bodega Otazu zo Španielska.
Ako funguje UV Boosting?
Genetický základ všetkých rastlín má prirodzené obranné mechanizmy na boj proti rôznym útokom, ktorým sú vystavené (huby, baktérie, škodcovia, vírusy, mrazy alebo nedostatok vlahy). Stimulácia ich prirodzenej obranyschopnosti spočíva v spustení týchto prirodzených mechanizmov ešte pred tým, ako sa objavia tieto stresové faktory a pôsobí ako prevencia.
Technológia UV Boosting je založená na stimulácii prirodzenej obranyschopnosti rastlín vystavením UV-C žiareniu. UV-C žiarenie nepreniká atmosférou zo slnka, preto sa k rastlinám nedostane prirodzeným spôsobom (atmosféra UV-C žiarenie absorbuje). Pomocou tejto technológie sú teda rastliny vystavené zábleskom UV-C žiarenia, ktoré spúšťajú u rastlín produkciu kyseliny salicylovej (koncentrácia kyseliny salicylovej v listoch sa znásobí trojnásobne len 4 hodiny po UV záblesku). Táto kyselina pôsobí ako varovný signál a pripravuje rastlinu na rýchlejšiu a účinnejšiu obranu proti chorobám, škodcom alebo aj mrazu, suchu a horúčavám.
Nahradí úplne táto technológia používanie iných ochranných látok?
Nie na 100 % nenahradí, ale pomôže výrazne zredukovať množstvo používaných ochranných látok a pomôže rastline pri boji proti suchu, horúčavám a mrazu. Konkrétne výsledky nájdete na konci článku.
Má technológia vedľajšie účinky?
Podľa mnohých testov technológia negatívne neovplyvňuje plodiny a ani faunu a flóru v okolí používania.
Ako je to s ochranou používateľa?
Škodlivé účinky použitého UV žiarenia sú podobné ako pri zváraní (ale bez veľmi intenzívneho svetla vyžadujúceho tmavé okuliare). UV Boosting preto pri dodávke svojich strojov navrhuje primerané ochranné vybavenie.
Má technológia vplyv na vlastnosti hrozna a následne produkovaného vína a môže dôjsť ku spáleniu vinnej révy?
Analýzy hrozna vystaveného technológii neodhalili žiadne rozdiely v porovnaní s hroznom z rastlín, ktoré neboli ošetrené UV žiarením a neboli pozorované ani žiadne rozdiely pri širokej škále testovaných vín. Pri doporučenom používaní technológie a pri bežných podmienkach nehrozí ani spálenie vinohradu.
Musím brať do úvahy počasie?
Toto ošetrenie nezávisí od počasia a možno ho použiť vo veternom počasí, na mokré lístie tesne po daždi, pri akejkoľvek vonkajšej teplote a kedykoľvek počas dňa. Na ochranu elektronických častí stroja sa však neodporúča používať v silnom daždi. Či už vo dne alebo v noci, rastlina reaguje rovnakým spôsobom.
Musím v priebehu sezóny upravovať dávkovanie UV žiarenia?
Existuje jednorazové dávkovanie, ktoré nezávisí od odrody viniča alebo štádia pestovania. Dizajn panelov a odporúčania týkajúce sa rýchlosti ošetrenia znamenajú, že môžete dodávať rovnakú dávku UV žiarenia počas celej sezóny pre optimálnu účinnosť, takže nemusíte meniť dávkovanie počas celej sezóny.
Ako blízko k listom by som mal ošetrovať a ako často?
Stroj by mal byť vzdialený asi 10 až 30 cm od listov a ošetrovať by sa malo približne 6x do roka, každé 2 týždne.
Používajú to iba farmári v ekologickom režime alebo aj pestovatelia v konvenčnom režime hospodárenia?
Technológia funguje rovnako či už pri ekologickom režime alebo aj pri konvenčnom pestovaní, takže túto technológiu využívajú všetci bez ohľadu na režim hospodárenia.
Koľko zákazníkov prevádzkuje technológiu UV Boosting?
Už viac ako 100 zákazníkov po celom svete (prevažné veľkých významných spoločností).
Aký je minimálny požadovaný výkon traktora?
Na vstupe generátora je potrebných približne 30 koní pre 4 panely (2 rady) a 15 koní pre 2 panely (1 rad).
Popis dosiahnutých výsledkov technológie UV Boosting u rozličných pestovateľov:
V regióne Burgundsko vo Francúzsku pri odrode Chardonnay a Pinot Noir v roku 2021 boli dosiahnuté nasledovné výsledky:
Doporučujeme si prehliadnuť zaujímavé fotografie v galérii tohto článku.
Za zhliadnutie stoja aj videá, ktoré nájdete na konci článku.
Použité foto: https://uvboosting.com/?lang=en
Zdroj: https://uvboosting.com/?lang=en
Pre cenovú ponuku nás neváhajte kontaktovať!
Centrála: Václav Štursa ml., +420 606 183 360, info@biso.eu
Zaujímavé produkty v našej ponuke od spoločnosti UV Boosting: