autor:
jun
publikováno:
8.6.2011

Ráno nakrmí, odpoledne zaseje

Traktory BISO YTO

Na farmě Pavlík a společníci v Moravské Třebové pracuje od podzimu loňského roku traktor BISO YTO X90 Tiger, který byl původně zakoupen jako tažný prostředek krmného vozu, ale od letošního jara naplno pracuje i v rostlinné výrobě.

Při mé poslední návštěvě na farmě Pavlík a společníci byl traktor BISO YTO X90 Tieger v plném vytížení. Ten den to byla již jeho druhá pracovní směna, protože tu první si v brzkých ranních hodinách odbyl v agregaci s míchacím krmným vozem při přípravě krmiva pro 110 kusů dojnic, tedy zhruba polovinu hovězího dobytka, kterou farma Pavlík a společníci chová. Jak jsem se od mechanizátora pana Pavlíka mladšího dozvěděl, hledali v loňském roce pro svoji farmu 90 až 100 koňový traktor vhodný pro práci v živočišné výrobě, tedy jednoduchý mechanický stroj bez elektronických vymožeností, které by při agregaci s krmným vozem nebyly stejně využity a našli jej u modelu BISO YTO X90 Tiger.

Elektronika či mechanika

Při výběru traktoru rozhodovalo hned několik kriterií, které spolu logicky souvisí. Výkon motoru 90 až 100 k, jednoduchá mechanická převodovka s plazivými rychlostmi (20x4 stupňů, 0,304 až 40 km/h), dvourychlostní výstup na vývodové hřídeli (540 a 1000 ot./min.), samozřejmě zlepšený komfort řidiče oproti starému dosluhujícímu Zetoru 8011 a minimum elektroniky. Z komfortní výbavy může traktor v základním provedení nabídnout vzduchem odpruženou sedačku Grammer a klimatizaci. Po zhruba měsíčním testování traktoru BISO YTO X90, se na konci loňského roku majitelé farmy rozhodli pro jeho koupi.

Jen krmit, mu nestačí

S postupem času, jak ubývalo sněhu a blížili se jarní práce, se začalo rýsovat další využití traktoru i pro polní práce. Nástup byl opravdu rychlý, při poruše traktoru v setí ( 110 k ) se musela rychle najít náhrada a tak padla volba na BISO YTO X90. V kombinaci se secím strojem LEMKEN Solitair 9 obstál na výbornou a byl plně zařazen i do prací v rostlinné výrobě. Teď, při mé poslední návštěvě byl traktor agregován s rozmetadlem chlévské mrvy RMA 8 a pomáhal při podzimní hnojení. Další stroje se kterými standardně pracuje v době senoseče, jsou disková žací lišta a shrnovač.

Závěrem

Řidič traktoru pan Milan Neuman je s traktorem BISO YTO X90 spokojený. Oproti starému Zetoru 8011, se kterým léta jezdil, si na novém stroji cení zejména vyššího komfortu ovládání dosaženému nejen díky klimatizaci a pneumaticky odpružené sedačce Grammer, ale i nižší úrovni hluku a vibrací. Pan Pavlík nám jeho slova potvrdil a s prací traktoru BISO YTO X je spokojen.

 

Soubory ke stažení

 

Video 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko