autor:
vomela
publikováno:
13.1.2020

Revolúcia v šetrenia vody vo vinohrade

Technológie Low Volume rosičov CIMA

Všetci vieme, že voda je potrebným nosičom na účinnú distribúciu poľnohospodárskych chemikálií na získanie efektívnej ochrany voči chorobám a škodcom. Použitím jedinečného systému od spoločnosti CIMA môžete pri postrekovaní našimi rosičmi ušetriť obrovské množstvo vody, použitím technológie „LOW VOLUME“.

„Tradičné“ postrkovače používajú membránové alebo piestové čerpadlá na dosiahnutie vysokého tlaku na distribúciu chemikálií cez jednu alebo viacero trysiek s malým priemerom. Použitie ventilátora napomáha distribúcii chemikálií po vegetácii. Tejto technológii sa bežne hovorí „vysoký objem“.

Naše pneumatické rosiče CIMA využívajú technológiu „Venturiho trubice“. Odstredivý ventilátor vytvára intenzívny prúd vzduchu, ktorý prechádza hrdlom Venturiho trubice. Voda sa privádza do hrdla trubice nízkym tlakom 1 – 2,5 kg/cm², kde sa voda triešti na mimoriadne jemné a rovnomerné častice. Použitie tohto systému je podstatou pre konštrukciu pneumatických rosičov.

 

Porovnánie metód

Klasické rosiče, teda s vysokým objemom „NORMAL VOLUME“, majú 85% kvapiek s priemerom cca 300 – 500 mikrónov. Túto veľkosť nie je možné zmenšiť ani zvýšením pracovného tlaku zariadenia. Výsledkom je nerovnomerné pokrytie rastliny.

Pri použití pneumatických rosičov CIMA s Venturiho trubicou s nízkym objemom „LOW VOLUME “ sa vytvára vodná hmla s menším priemerom kvapiek, kde až 90% dosahuje rozmer zvyčajne 100 – 300 mikrónov. Výsledkom je presné a jednotné pokrytie rastliny, čím sa dosahuje viac účinnosti.

NORMAL VOLUME LOW VOLUME

Rozdiel vo veľkosti kvapiek je veľmi dôležitý

Pri použití rovnakého množstva vody umožňuje pneumatickým rosičom CIMA pokryť oveľa väčšiu plochu (pri správnom nastavení) ako pri tradičných rosičoch „NORMAL VOLUME“. Inými slovami povedané, pneumatické rosiče CIMA ošetria tú istú vegetačnú plochu ako rosiče „NORMAL VOLUME“, ale s oveľa menším objemom vody technológiou „LOW VOLUME“. Je zrejmé, že menšie kvapôčky pokryjú väčšiu plochu danej oblasti.

Toto je jedna z hlavných výhod malých kvapôčok pneumatického rosiča s nízkoobjemovou technológiou „LOW VOLUME.“

Je dôležité brať do úvahy aj dynamické správanie kvapiek. Vďaka povrchovému pnutiu a väčšiemu objemu majú väčšie kvapôčky (nad 400 mikrónov) nižšiu priľnavosť a spôsobujú straty tým, že sa nerovnomerná vrstva nahromadí a steká z listov rovno na zem. Kvapôčky o rozmeroch 100-200 mikrónov majú ideálne rozmery na pohyb vzduchom a penetráciu do rastlinných spór a tým vytvárajú rovnomerné pokrytie bez odkvapkávania.

Na druhej strane zasa kvapky príliš malé (menej ako 70 mikrónov) sú veľmi citlivé na vietor a vysoké teploty, čo môže spôsobiť ich vyparenie, ba dokonca aj vysušenie rozpustenej chemickej látky.

Bez ohľadu na typ použitého rosiča „NORMAL VOLUME“ alebo LOW VOLUME“ ostáva dávka chemického prostriedku na 1 hektár nemenná podľa škodlivého činiteľa.

Použitý rosič Systém rosenia Dávka chemikálie Použitá voda Chemická koncentrácia
Vzduchový vysoký objem 3 kg 1 000 litrov 1-krát alebo NORMÁLNE = 300 g. X 100 l
Pneumatický nízký objem 3 kg 333 litrov 3- násobok = 900 g X 100 l
Pneumatický nízký objem 3 kg 200 litrov 5- násobok = 1500 g x 100 l
Pneumatický nízký objem 3 kg 125 litrov 8- násobok = 2400 gr X 100 l
-
.
Viac o produktoch CIMA nájdete tu: http://navigator.biso.eu/cima/

Autor: Tomáš Bozsóky

Další zajímavé články:

Výroba prémiových rosičou CIMA
Firma CIMA bola založená v roku 1974 a nachádza sa v malebnom prostredí, vo vinárskej oblasti severného Talianska v provincii Pavia v Montu Beccaria, ktorá je známa kvalitou svojich viníc...

Pokračování zde.

Revoluční rosiče pro opravdové profesionály
Přinášíme Vám novinky z vinařské a sadařské techniky. Společnost BISO Schrattenecker nově nabízí ve svém sortimentu rosiče a rozmetadla od specializovaného výrobce CIMA...

Pokračování zde.

První revoluční rosič CIMA v ČR a SK
Je to tu! První předváděcí rosič prémiového výrobce CIMA z Itálie dorazil na naše středisko BISO Hurbanovo. Aktuálně chystáme aktivní předvádění u našich zákazníků...

Pokračování zde.

 

Video 


 


 


 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko