autor:
vomela
publikováno:
12.3.2020

Rozmetadla Kverneland – naprosto precizní aplikace hnojiv

Každá plodina si zaslouží tu nejlepší péči

Správně, a především přesně fungující rozmetadlo průmyslových hnojiv dokáže každému zemědělci ušetřit nejen samotné hnojivo, ale především velmi zajímavým způsobem snížit náklady a zvýšit výnosy. Například díky přesné aplikaci hnojiv nedochází k polehání porostu v místech, která byla přehnojena.

Rozmetadla průmyslových hnojiv od společnosti Kverneland mají dvě výhody, oproti rozmetadlům konkurenčním:

1, Nastavení rozmetadla podle skutečných vlastností hnojiva

2, Systém rozmetání CentreFlow s osmi lopatkami na rozmetacím kotouči – díky velkému počtu lopatek jsou rozmetadla Kverneland schopna aplikovat průmyslová hnojiva i při vysokých rychlostech.

Existuje mnoho výrobců průmyslových hnojiv a zároveň mnoho druhů. Proto je správné nastavení rozmetadel v dnešní době naprosto klíčovým aspektem. Zároveň platí korelace, že čím větší je záběr rozmetadla, tím preciznější musí nastavení být.

U rozmetadel společnosti Kverneland se nastavení provádí na základě pečlivě zjištěné distribuce granulí hnojiva pomocí kalibračního boxu, který je součástí výbavy, a na základě skutečné objemové hmotnosti hnojiva. K dispozici je také mobilní aplikace, která výrazně nastavení rozmetadel zjednoduší.

U rozmetadel s označením GEOSPREAD lze využít tzv. Autosetup funkci, kdy se parametry hnojiva zadají přímo do terminálu, který následně provede sám nastavení rozmetadla. Současně s tím také zobrazí požadované otáčky rozmetacích kotoučů a nastavení hraničního deflektoru. Toto nastavení naprosto minimalizuje chybu obsluhy, je rychlé a velmi jednoduché.

CenterFlow

Systém CenterFlow je naprosto unikátní systém společnosti Kverneland, protože i přes správné nastavení nelze dosáhnout rovnoměrného rozložení hnojiva bez skvěle fungujícího rozmetacího ústrojí. Vyniká šetrností k hnojivu a možností vypínat sekce pootočením bodu výpadu.

Systém CenterFlow udává hnojivu úvodní rychlost ještě před vpuštěním hnojiva na rozmetací lopatky. To zamezí drcení hnojiva na prášek, takže rozmetadla Kverneland nepráškují, ale skutečně hnojí.

Rozmetací obrazec zároveň není ovlivněn bočním náklonem, jako je tomu v případech, kdy hnojivo padá přímo na rozmetací kotouč.

Nabídka rozmetadel:

• Mechanicky / hydraulicky ovládaná – EL, CL, HL

• Vybavená váhovými senzory – CL-EW, TL

• GEOSPREAD – CL GEO, TL GEO, TLX GEO

Z hlediska objemu zásobníku začíná nabídka na 700 l u rozmetadla EL a končí na 3 900 l u modelů TL, TL GEO a TLX GEO.

Modely vybavené váhami automaticky regulují aplikovanou dávku podle toho, jak rychle se traktor pohybuje. Navíc jsou vždy ISOBUS kompatibilní. Váhová rozmetadla Kverneland jsou vždy vybavena i referenčním senzorem, které příznivě ovlivňují náklony a otřesy rozmetadla.

Vypínání sekcí

U rozmetadel GEOSPREAD se vypínají sekce otočením bodu výpadu hnojiva a zároveň snížením aplikované dávky. Rozmetadla GEOSPREAD jsou schopná skutečné vypínat sekce bez zbytečného přehazování. Sekce lze vypnout i z obou stran současně a to po 1m.

Při vypínání sekcí se nijak nemění rychlost otáčení rozmetacích kotoučů, záběr se mění pouze změnou bodu výpadu hnojiva.

U nižších modelů je k dispozici základní systém ovládání sekcí BasicSectionControl. Počet sekcí je závislý na pracovním záběru, jelikož sekce jsou široké 4m a jejich maximální počet pro model CL-EW je 8, pro model TL potom 14. Tyto modely jsou vybaveny servopohonem regulujícím dávku.

Umožní tak přehnojení porostu v místech, kde k přehnojování před tím pravidelně docházelo. Toto řešení je dostupné i pro dříve dodaná rozmetadla.

Čím dál častěji se objevuje požadavek na variabilní dávkování hnojiva na základě aplikační mapy. Samotná práce s mapou je velmi jednoduchá. Stačí jí stáhnout do ISOBUS terminálu a spustit požadovanou úlohu. Stroj pak automaticky upravuje dávku na základě své polohy v aplikační mapě.

Systém MULTIRATE

Tento systém umožňuje variabilní dávkování nejen v rámci celého pracovního záběru, ale i na každý rozmetací kotouč odděleně, což znamená přesnější aplikaci a tím pádem zamezení plýtvání hnojiva.

Všechna rozmetadla společnosti Kverneland jsou špičkou ve svých kategoriích. Zákazník si proto vždy pořídí vysokou kvalitu vybavenou tím nejpřesnějším rozmetacím ústrojím na trhu. Výsledkem je snížení nákladů a zvýšení produkce.

Pro správné nastavení rozmetadel je samozřejmě nutné znát jeho fyzikální vlastnosti.

Výhody rozmetadel Kverneland:

• Vysoká přesnost – i ve svažitých podmínkách a při vysokých pracovních rychlostech

• 100% ISOBUS kompatibilní

• Až 15% úspora hnojiva s aplikací GEOSPREAD

• Minimalizace překrytí – redukce záběru po 1m v klínech, souvratích a členitých okrajích polí

• Preciznost se systémem CentreFlow

Zdroj: Kverneland

Další zajímavé články:


Modernizace nesených pluhů Kverneland
Kverneland Group je výrobce zemědělské techniky s dlouhou tradicí. Na začátku to byla malá dílna, v níž zakladatel vyráběl nože a nůžky pro zákazníky z blízkého okolí...

Pokračování zde.


Nesená disková kosa Kverneland radu M
Uvažujete alebo potrebujete novú kosu. Kverneland je tá správna voľba. Vyberte si ponuky tú správnu pre Vaše potreby a podmienky. S Kvernelandom...

Pokračování zde.


Kverneland upravuje přesnost u secích strojů DG
Společnost Kverneland inovovala své secí stroje DG o pracovním záběru 9 a 12 m. Secí stroj DG druhé generace přináší vylepšený mechanizmus sklápění a vylepšené rozložení hmotnosti...

Pokračování zde.

 

Video 


 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko