Použití senážních vozů doznalo v naší republice značného rozmachu a mezi známé značky patří i firma Strautmann. A protože český trend razí používání těch nejvýkonnějších senážních vozů, budeme za zajímat o nejvýkonnější řadu vozů Strautmann nesoucí označení GigaVitasse. V nabídce této modelové řady jsou čtyři základní typy vozů (co do užitečného objemu), které však lze dodat s různou úrovní výbavy, podle tažného prostředku a podmínek nasazení.
Čtyři typy vozů znamenají ložný objem od 30 do 42 m3, což převedeno na druhý, často používaný údaj znamená objem 57 až 80 m3 středně stlačeného materiálu.
Různé typy náprav
S užitečným objemem se zvyšuje užitečná hmotnost vozu a také jeho hmotnost celková. Vozy Strautmann Vitesse se proto dodávají v na tandemové nápravě a provedení s největšími přepravovanými objemy a nejvyšší celkovou hmotností má nápravu tridemovou.
Základní provedení tandemové nápravy je osvědčený systém boggie odpružený pomocí parabolických pružin. Nicméně na přání lez dodat sytém hydropneumaticky odpružený, který zajišťuje vyšší komfort, rychlost a bezpečnost jízdy (u tridemu je použit vždy).
Samozřejmostí tandemové nápravy je systém náběžného řízení, alternativní výbavou je pak systém řízení nuceného jak pro dvě tak tři nápravy. Ale ani to není vše. Volit lze dále a i systém nuceného řízení náprav, který může být ve dvou verzích. Jednak pracující na mechanickém principu, kdy je pomocí táhla ovládán regulační hydraulický válec, tak na principu elektrohydraulickém kdy je na táhle snímač polohy, ale regulaci dodávky oleje obstarává elektronika. Výhodou elektronické regulace je skutečnost, že úhel natočení náprav se reguluje v závislosti na rychlosti jízdy, což zvyšuje bezpečnost při dopravě. Použitá kola lze volit v několika provedeních, s průměrem disků 22,5 nebo 26,5 palce a šířkou pneumatik až 710 mm.
Samozřejmou výbavou vozu jsou vzduchové dvouhadicové brzdy a ještě můžeme zmínit systém zapojení vozu k traktoru. I v tomto případě je možných několik variant, kdy lze volit agregaci do horního i spodního závěsu, včetně koule K80. Tažená oj je výškově stavitelná, což ulehčuje nejen zapojení k traktoru, ale je to i důležitý prvek, který dovoluje lepší najíždění na silážní jámu (oj se zvedne tím se zvedne výše i celé sběrací ústrojí).
Rovnoměrné plnění rotoru
Tím co u každého senážního vozu určuje kvalitu práce je sběrací a řezací ústrojí. U vozů Strautmann je nutné zmínit systém CFS (Continous Flow System), který dovoluje rovnoměrné pnění rotoru a tím i stejnoměrné řezání a rovnoměrné otupení nožů. Jde o to, že v praxi je vždy prostřední část řezacího ústrojí zatížena nejvíce neboť do ní putuje nejvíce matriálu. Ne tak v vozů Strautmann.
Sběrací ústrojí má záběr dva metry a je tvořeno klasickým prstovým vkladačem se šesti řadami spirálově umístěných prstů. Před sběracím rotorem je přítlačný válec, který formuje načechraný řádek, jenž je následně sběracím ústrojím lépe odebírán. Za sběracím rotorem je však umístěn válec další, jehož úkolem je rozprostření sebrané píce po celé šířce řezacího rotou. Rotor, osazený osmi řadami prstů s návary z Hardox oceli, je tak rovnoměrně plněn a rovnoměrnost znamená plynulý chod bez namáhaní a samozřejmě též maximální výkonnost stroje, protože řezací rotor je vždy základním limitem který ovlivňuje rychlost plnění vozu.
45 nožů znamená teoretickou délku řezanky 35 mm a zajímavostí je též sytém jejich jištění, které je pružinové, samostatné pro každý nůž, avšak konstrukčně je provedeno tak, že jistící síla je v celém rozsahu vyklopení nože stejná. Pro vyjmutí a broušení nožů je celý nosník sklopný směrem vzad a dolů, před broušením lze nože nejprve jen otočit.
Řezací rotor je poháněn od vývodového hřídele traktoru a to přes úhlovou převodovku a z obou stran řetězovým převodem. Rozprostírací válec má pohon rovněž přes úhlovou převodovku a od něj je přes válečkový řetěz poháněno taktéž sběrací ústrojí. Do pohonu je vřazena přetěžovací spojka.
Systémy vyprazdňování
Podlaha ložné plochy vozů Strautmann GigaVitesse může být ve dvou provedeních a to jako ocelová nebo dřevěná a na ní jsou umístěny dva la´tkové dopravníky s hydrostatickým pohonem, jejichž úkolem je vyprazdňování vozu. Vyprazdňování může být provedeno dvěma způsoby, a to v závislosti na tom zda je vůz vybaven frézovacími válci. Pokud ano, otáčí se trojice těchto válců a vytrhává stlačenou píci z vozu a přes zadní čelo, které není ve zcela otevřené poloze, ji dávkuje a vytváří stejnoměrnou vrstvu řezanky na senážní jámě. Tento postup urychluje proces dusání.
Pokud vůz frézovací válce nemá, pak se při vyprazdňování otevírá zadní čelo naplno a vůz se vyprazdňuje klasicky. Pohon frézovacích válců je mechanický, pomocí dlouhého náhonového hřídele vedoucího na boku vozu a pohánějícího spodní frézovací válec. Horní dva válce jsou poháněny přes řetězový převod.
Zadní čelo má automaticky fungující zajištění, které zabraňuje jeho otevření a nechybí u něj čidlo, které kontroluje zda je zajišťovací čep ve správné poloze. S ohledem na zadní čelo můžeme zmínit tlakové čidlo, které signalizuje naplnění vozu.
Možnosti ovládání
Ovládání vozů je plně elektrohydraulické. Stačí tedy jen jeden vnější hydraulický okruh traktoru a všechny funkce vozu se řídí přes ovládací terminál v kabině traktoru. Protože ovládání je kompatibilní v systému ISOBus lze jej napojit přímo do odpovídajících zásuvek traktorů, které jej podporují. Například v traktorech Fendt či John Deere, může ovládání vozu běžet přímo na monitorech těchto traktorů, což je pro obsluhu příjemné a nemusí mít kabinou zaplněnou různými ovládacími panely, podle toho s jakým nářadím zrovna jezdí.
Zdroj: Mechanizace
https://www.mechanizaceweb.cz/senazni-vozy-s-preciznim-rezem/