Dynamické vkládání je kombinací inovativní konstrukce a ostatních vlastností kukuřičných adaptérů Olimac Drago GT, která efektivně snižuje ztráty.
Co konkrétně si představit pod pojmem dynamické vkládání u adaptéru Olimac Drago GT? Dynamické vkládání je kombinací inovativní konstrukce a ostatních vlastností, která zaručuje dokonalé uchopení stonku kukuřice, jeho následné sebrání, odlomení klasu pomocí automatických odlamovacích břitů a jeho šetrné dopravení k průběžnému šnekovému dopravníku. Průběžný šnekový dopravník dále klas dopraví k šikmému dopravníku a ten jej beze ztrát způsobených vyhozením dopraví k mlátícímu ústrojí sklízecí mlátičky. Kukuřičný adaptér Olimac Drago GT díky své konstrukci a menšímu pracovnímu úhlu dokáže sklízet i polehlý porost kukuřice beze ztrát. Tento pracovní proces u adaptérů Olimac Drago GT nazýváme „dynamické vkládání“.
Nejdříve se podívejme na začátek samotného vkládání plodiny. Zde se nachází vkládací řetězy, které agresivně shromažďují a vkládají kukuřici. Detailněji vám vysvětlíme pojem „agresivnější vkládací řetězy“ – agresivnější znamená, že se palce vkládacích řetězů navzájem překrývají a tím se dostávají až za stonek, který následně podeberou a vtáhnou jej do řádkové jednotky. Vkládací řetězy pracují ruku v ruce s automatickými odpruženými odlamovacími břity, které šetrně oddělí/odlomí klas od stonku kukuřice. Klas je oddělen šetrně, s minimálním nárazem způsobeným dopadem na odlamovací břity a tím je eliminováno vypadnutí klasu z kukuřičného adaptéru.
Následně je klas přesunut na odlamovací břity. Tady přichází na řadu již zmíněný pracovní úhel adaptéru, který je velmi důležitý. Adaptér Olimac Drago GT je schopen sklízet v jednom z nejmenších pracovních úhlů (17°). I s takto malým pracovním úhlem je schopen posunout klas dále směrem „nahoru“ k průběžnému šnekovému dopravníku. Může se vám to zdát banální a nepodstatné, ale díky této skutečnosti se klas přesouvá k průběžnému šnekovému dopravníku s daleko menší spotřebou energie než u kteréhokoliv jiného kukuřičného adaptéru. Ostatní konkurenční adaptéry mají velmi strmý úhel, kompenzovaný vysokou rychlostí vkládacích řetězů. To ale ve skutečnosti vyhazuje klasy kukuřice ven z adaptéru a vy přichází o svou úrodu. A to je přesně ten důvod, proč chcete mít plošší pracovní úhel adaptéru a agresivnější ale pomalejší vkládací řetězy.
Mnoho lidí si myslí, že pokud jsou klasy u průběžného šnekového dopravníku, mají vyhráno a nemusí mít obavu a ztráty úrody. Ve chvíli, kdy se klas dostane k průběžnému šnekovému dopravníku, je zapotřebí, aby jej bezpečně dopravil k šikmému dopravníku. Kukuřičné adaptéry Olimac Drago GT mají i v této oblasti oproti konkurenci navrch, jelikož disponují největším průběžným šnekovým dopravníkem na trhu o průměru 70 cm. Nejen, že jeho je jeho velikost výjimečná, ale v spojení s hlubším žlabem nám udává další klíčovou vlastnost na snížení ztrát, způsobených vypadáváním klasů. Tato konstrukční vlastnost mu dává velkou kapacitu pro rychlé, ale zároveň šetrné dopravení kukuřičného materiálu do středu adaptéru k šikmému dopravníku sklízecí mlátičky. Šetrnost přenosu kukuřičného materiálu také vytváří nízké otáčky průběžného šnekového dopravníku, které se pohybují okolo 100 otáček za minutu.
Nyní přichází na řadu poslední neméně důležitá část dynamického vládání – šikmý dopravník. Říkáte si, že ten je již součástí sklízecí mlátičky? Ano, máte pravdu! Bohužel ale pokud není adaptér správně konstruován, může šikmý dopravník vyhazovat klasy kukuřice ven. Všechny sklízecí mlátičky mají tuto vlastnost vyhazovat klasy šikmým dopravníkem zpět do adaptéru – některé více, některé méně. Kukuřičný adaptér Olimac Drago GT ale díky svému velkému průběžnému šnekovému dopravníku odvádí mnohem lepší práci než kterýkoli jiný konkurenční adaptér a blokuje volný prostor pro vyhození klasu.
Další zajímavé články: