autor:
Moderátor
publikováno:
28.11.2023

Prvá sezóna s jedinečnou technológiou UV Boosting

Ukončenie sezóny vo vinohradoch na južnej Morave

Spoločnosť BISO Schrattenecker v spolupráci s vinárstvom Habánské sklepy patriacim do skupiny Bohemia Sekt úspešne ukončila prvú sezónu prevádzky revolučného stroja určeného na ochranu vinohradu za pomoci UV-C žiarenia.

Na začiatku vinohradníckej sezóny v roku 2023 sme uviedli do prevádzky stroj so záberom na 2 polriadky, ktorý bol v prevádzke celú sezónu v spoločnosti Habánské sklepy. Táto technológia je založená na výskume vedeckých a akademických pracovníkov na univerzite vo Francúzsku, ktorí sa snažia nájsť revolučnú a ekologickú variantu ochrany rastlín. UV Boosting pomáha rastlinám zvyšovať obranychopnosť voči stresovým faktorom pomocou UV-C žiarenia, ktoré sa prirodzene nedostáva od slnka cez atmosféru. Pomocou šokov, ktoré dávajú panely tohto stroja rastline, sa v rastline tvorí tzv. kyselina salicylová, ktorá pôsobí ako varovný signál a pripravuje rastlinu na rýchlejšiu a účinnejšiu obranu proti chorobám, škodcom alebo aj mrazu, suchu a horúčavám.

V tomto článku Vám prinášame obecné výsledky prebiehu sezóny a vplyvov, ktoré so sebou tento revolučný stroj priniesol. Podľa slov kompetentných ľudí z vinárstva Habánské sklepy, pomohol UV Boosting znížiť množstvo používaných chemických látok a zároveň mierne zvýšiť výnosy. Pri optimálnom využití stroja a pri zvolení správnych technologických postupov je návratnosť stroja zaujímavá pre každého pestovateľa vinnej révy. Kalkulácie návratnosti stroja vychádzali výrazne lepšie pri 2-riadkovej variante, ako aj hodnoty zaťaženia životného prostredia a hodnoty utuženia pôdy.

V testovaných oblastiach vinohradov bolo pozorované mierne zvýšenie výnosu aj napriek redukcií postreku, a to už v prvom roku používania. Číslo výnosov ukazujú, že plody vinnej révy vykazovali väčšiu hmotnosť pri použití UV Boostingu, ako pri použití konvenčnej chemickej ochrany. Pri porovnávaní plodov sa zistilo, že technológia pomohla najmä pri ochrane pred múčnatkou, kde bol pozorovaný výrazný rozdiel oproti konvenčnému spôsobu ochrany. V sezóne 2023 nebol pozorovaný stres zo sucha, takže pri tomto faktore boli výsledky porovnateľné. Ďalšou dôležitou vecou je zníženie uhlíkovej stopy redukciou postreku. UV Boosting pomáha ochraňovať životné prostredie vo vinohrade a v okolí vinohradu, a prináša zo sebou množstvo pozitívnych externalít, ktoré su v dnešnej dobe veľmi dôležité. Aktuálne ešte pracujeme na optimalizácií počtov prejazdu kvôli zníženiu spotreby nafty, nákladov a zvýšeniu efektivity.

Dúfame, že v budúcnosti bude mať tento pokrokový stroj veľké množstvo spokojných užívateľov po celej Českej a Slovenskej republike a dopomôže im k lepším výsledkom v pestovaní hrozna alebo ovocia. Konkrétne dáta s Vami radi prebereme osobne, takže nás v príapade Vášho záujmu neváhajte kontaktovať.

Doporučujeme si prehliadnuť zaujímavé fotografie v galérii tohto článku.
Za zhliadnutie stoja aj videá, ktoré nájdete na konci článku.

Popis celej technológie a množstvo informácií nájdete v našom článku na:
https://www.biso.eu/vsechny-clanky/pokrokova-technologia-uv-boosting/

Máte zájem o cenovou nabídku stroj UV Boosting HELIOS? Neváhejte nás kontaktovat!

Václav Štursa ml.

kontaktní telefon: +420 606 183 360
email: vaclav.stursa@biso.eu


Zaujímavé produkty v našej ponuke od spoločnosti UV Boosting:


 

Stroj na ochranu viniča pomocou UV-C žiarenia HELIOS TM-1R 
Viac informácií o tomto produkte nájdete na odkaze...

Pokračovanie tu.


 

Stroj na ochranu viniča pomocou UV-C žiarenia HELIOS TM-2R
Viac informácií o tomto produkte nájdete na odkaze...

Pokračovanie tu.

 

Video 


 


 


 


 


 

 

<< zpět

 

více článků zde
BISO Česká republika BISO Schrattenecker, odštěpný závod   Čebín 444, 664 23 Čebín, Czech republic IČ: 06500277 / DIČ: CZ684283486   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Sedlec 338, 691 21 Sedlec u Mikulova, Česká republika
BISO Slovenská republika BISO Schrattenecker, s.r.o.   Horná 70/13, 974 01 Banská Bystrica, Slovakia IČ: 36747343 / DIČ: SK2022361649   www.biso.eu / info@biso.eu   Zásilky pro administrativu: Ul. 1. Mája, SK - 947 01 Hurbanovo, Slovensko